![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
one loaf of whole wheat bread $2.50
a dozen and a half eggs $2.50
one large pack of american cheese slices $2.00
one large pack of maple-cured bacon $3.00
Being able to make your own breakfast sandwiches for the next month at half the cost of a fast food restaurant: Priceless.
Exactly how does McDonalds
a dozen and a half eggs $2.50
one large pack of american cheese slices $2.00
one large pack of maple-cured bacon $3.00
Being able to make your own breakfast sandwiches for the next month at half the cost of a fast food restaurant: Priceless.
Exactly how does McDonalds
no subject
Date: 2006-05-09 02:11 pm (UTC)And, yeah, being able to get breakfast *before* shower and dressing: priceless.
How does Mickey Dee's do it? Same way Wal-Mart does. Buying by the trainload, and stomping on producers to cut prices. And then marketing the hell out of it.
(And Microsoft does likewise.)
no subject
Date: 2006-05-09 02:44 pm (UTC)no subject
Date: 2006-05-09 04:28 pm (UTC)no subject
Date: 2006-05-11 02:18 am (UTC)